SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİNAcıbadem Sağlık Grubu Nükleer Tıp bölümleri hastalıkların teşhis ve tedavisinde küçük miktarlarda radyoaktif işaretli maddelerin kullanımını ve bu maddelerinin vücutta dağılımının görüntülenmesini içerir.

Nükleer tıp hastalıkların teşhisini, radyolojik tetkiklerden farklı olarak organların anatomik detaylarından ziyade fonksiyonları temelinde görüntülemeleri üzerine odaklanmıştır.

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44

Nükleer Tıp Bölümü Doktorları


Nükleer Tıp Bölümü Tanı Tedavi Hizmetleri

Acıbadem Sağlık Grubu Nükleer Tıp bölümlerinde; kardiyo-vasküler sistem, iskelet sistemi, tiroid, paratiroid, genito-üriner sistem, tümör, pulmoner sistem, santral sinir sistemi, enfeksiyon ve inflamasyon görüntülemeleri ve C-14 üre nefes testi ve intra-operatif sentinel nod biyopsisi yapılabilmektedir.

Ayrıca Nükleer Tıp bölümlerimizde, lökosit işaretli tüm vücut sintigrafisi de yapılabilmektedir.

PET (Pozitron Emisyon Tomografisi) görüntüleme yöntemi daha çok kanser hastalarının teşhis ve tedavisinin takibi ile santral sinir sistemi ve kardio-vasküler sistem hastalıklarında kullanılmaktadır. PET ile FDG adlı radyoaktif işaretleyici kullanılarak kanser hücrelerindeki metabolik değişikler tespit edilmektedir. Böylece hastalığın seviyesi, takibi ve tekrarlama durumu hakkında bilgi edinilir.

Galyum 68 (Ga-68)

Acıbadem Maslak Hastanesi ve Acıbadem Atakent Hastanesi Nükleer Tıp bölümlerinde yer alan Galyum 68, prostat kanseri ve endokrin tümörlerin görüntülemesinde (Galyum-Pet) kullanılan bir nükleer tıp ajanıdır. Galyum 68 izotopu, radyoaktif bir ajan halinde hastaya damar yolu ile verilip, yaklaşık 60 dakikalık tutulum fazı beklendikten sonra ortalama 20 dakika süren PET-CT çekimi ile taraması yapılmaktadır.

İyodin Ünitesi

Acıbadem Maslak Hastanesi ve Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Nükleer Tıp bölümlerinde yer alan İyodin Ünitesi; tiroid kanserlerinin tedavisinde yararlanılan Radyoiyot tedavisi için kullanılıyor.

2 adet hasta odasından oluşan ünitede hasta odaları, hasta ve çalışan güvenliği için kurşun ile kaplıdır. Odalar hasta yattığı süre boyunca hemşire tarafında kamera ile takip edilmektedir. Hasta istediğinde telefon aracılığıyla hemşiresine ulaşabilir ve bilgi alabilir. Hemşire hastanın belirli aralıklarla hasta odasına girerek kontrollerini sağlamaktadır.  Hasta odasına hemşiresi ve doktoru haricinde kimse alınmamaktadır.  

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44