ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr https://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Parkinson tedavisinde beyin pili yöntemi

  Birtakım sağlık sorunları kişinin gündelik yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiliyor, hareketlerini kısıtlıyor. Bu sağlık sorunlarının başında halk arasında titreme hastalığı olarak bilinen Parkinson yer alıyor. Hareketlerde yavaşlama, yürüme güçlüğü, kaslarda katılık gibi sonuçlara uyku problemleri, sindirim sistemi bozuklukları ve psikiyatrik yakınmalar da eşlik edebiliyor. Beyinde dopamin salınımın azalması nedeniyle ortaya çıkan parkinson yaşam kişiyi sosyal hayattan koparabiliyor ve başkalarına bağımlı bir hayat sürmesine yol açabiliyor. Genellikle 60 yaş üzerinde görülen Parkinson, yüzde 10 oranında 40 yaş öncesinde de ortaya çıkabiliyor. Parkinson hastalığında ilk olarak ilaçla tedavi seçeneği tercih ediliyor. Ancak bazı kişilerde ilaç tedavisi yetersiz kalır ya da yoğun yan etkiler gelişirse devreye “beyin pili” yöntemi giriyor! Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Gülşah Öztürk, beyin pili yöntemiyle Parkinson tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.

   

  Parkinson tedavisinde öncelik ilaç
  Günümüzde Parkinson hastalığının kesin bir tedavisi bulunmuyor. Uygulanan tedaviler yarar sağlasa da hastalığı tümüyle ortadan kaldırmıyor. İlaç tedavisi ile beyin sapında mevcut olan dopamin maddesinin üretim açığı kapatılıyor. İlaçlar mevcut şikayetlerin azalmasını sağlasa da hastalığın ilerlemesini önleyemiyor. Ayrıca bazı kişilerde ilaç dozu ile ortaya çıkan istemsiz kasılmalar gibi yan etkiler de görülebiliyor. İlaç tedavisinin kullanımının kısıtlandığı bu durumda bazı kişilere cerrahi tedavi uygulanıyor. Cerrahi tedavide; beyin pili (derin beyin stimulasyonu) ve beyne lezyon cerrahisi (ablatif yöntemler) olmak üzere iki seçenek bulunuyor.

   

   

  İlaç yetersiz olursa cerrahi tedavi 

  İlaç dozunun düşürülmesine imkan veren beyin pili yönteminde, beyinde özellikli bölgelere elektrod (elektronik çubuklar) tam doğrulukla yerleştirilerek bozulmuş olan elektriksel aktivitenin düzenlenmesi amaçlanıyor. Ameliyat öncesinde çekilen beyin MR görüntülemede, daha öncesinde belirlenmiş olan noktasal hedefe yönelik son teknoloji ile bilgisayar ortamında ameliyatın planlaması yapılıyor. Pilin beyinde yerleştirileceği hedef bölge kişinin mevcut şikayetine ve ek problemlerine göre ameliyat öncesinde belirleniyor. Ameliyatta lokal anestezi altında kişinin başına çerçeve yerleştirilip beyin tomografisi ile MR görüntüsü birleştirilerek hedefin koordinatları çok hassas bir şekilde düzenleniyor. Beyinde çekirdek denilen noktasal hedeflere saç kılı kalınlığında elektrot konulduğu için hata payının sıfıra yakın olması gerekiyor. Ardından kişi ameliyathaneye alınıyor ve lokal anestezi altında mikroelektrodlar ile kayıtları alınıyor. En iyi etkinin gözlendiği beyin bölgesine kalıcı 2 adet elektrot yerleştiriliyor. Sonrasında çerçeve çıkarılıyor ve hasta uyutularak beyne yerleştirilen elektrotlar uzatma kablosuyla cilt altından köprücük kemiğinin altına kalp pilinde olduğu gibi jeneratör mekanizmasıyla birleştiriliyor.

   

   

   

  Beyin pili dışarıdan kontrol edilebiliyor

   

  Beyin pili; beyin içine yerleştirilen milimetrik elektronik çubuklar, kibrit kutusu büyüklüğünde güç kaynağı ve bu iki ana parçayı birleştiren uzatma kablosunun birleşimi ile çalışıyor. Ameliyat sonrasında kişi takip edilerek beyne yerleştirilen elektrotların ayarlaması yapılıyor. Uzaktan kumanda benzeri bir cihaz yardımı ile kişi ve hekim tarafından beyin pili ayarları kontrol edilebiliyor ve en fazla verim alınabilen değerler ayarlanıyor. Beyin pilinin kontrol edilebilir olmasının önemli avantajları bulunuyor. Kişinin en iyi fayda göreceği aralık dışardan kolaylıkla ayarlanabiliyor. Pilin ömrü ise kişinin durumu ve uygulanan beyin bölgesine göre 3-6 yıl arasında değişiyor. Pilin bataryası bittiğinde tekrar bir beyin operasyonuna gerek duyulmuyor ve pillerin göğüs bölgesinde cilt altına yerleştirilen kısmının operasyonla değiştirilmesi yeterli oluyor.

   

   

  Parkinson etkileri önemli ölçüde azalıyor
  Ameliyatın ardından kişinin konforunu kısıtlayan titreme, yavaş hareket etme ve ilacın yan etkisi olan istemsiz kasılmalar azalıyor. Kişiler ayakkabı bağlamak, gömleği iliklemek ve çay içmek gibi günlük ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilir hale geliyor. Bazı kişilerin yazma becerisinde de düzelme olabiliyor. Günlük yaşama katılan kişiler böylelikle bir başkasına bağımlı yaşamaktan kurtulmuş oluyor.

   

   

  Video: Parkinson tedavisi nasıldır?

   

   

   

  İlginizi çekebilir

  Parkinson hastalığı kronik mi?

  Uyku bozukluğu parkinson habercisi olabilir!

  El titremesinin türleri nelerdir?

  Yaşlanmayla birlikte en çok hangi organlar etkilenir?

  Hareket bozukluklarında tedavi seçenekleri

   


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler