SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN


Tüm Vücut MR
Mikro Site
www.tumvucutmr.com

Yeni görüntüleme teknolojilerinden biri olan Tüm Vücut MR, tümörlerin erken evrede saptanması amacıyla kullanılır.

Bugüne kadar sadece şüphe edilen bölgeler için uygulanan MR, özel bir yazılımla, tüm vücudu tek seansta tarayabilecek bir hale getirilmiştir.

Hangi hastalıklarda kullanılır?

Sağlık durumunu merak edenler ile ailesel tümör riski bulunan kişiler bu incelemeyi yaptırabilir. Beyin, kas ve iskelet sistemi dahil birçok tümör türünün henüz klinik bulgu vermeden erken dönemde saptanabilmesine olanak sağlar. Meme, prostat ve gastrointestinal (sindirim sistemi) tümörlerinin en erken evrede saptanabilmesi için klasik tarama yöntemleri ile birlikte yapılabilir.

Özellikleri nelerdir?

Tüm vücudun taranması 45 dakika sürer. Herhangi bir yan etkisi yoktur. MR incelemelerinde radyasyon kullanılmaz. Tümörlerin, hastalık bulguları oluşmadan, tedavi şansının en yüksek olduğu erken dönemde yakalanmasına olanak sağlar. Klasik tarama yöntemlerinde, inceleme kapsamında olmayan bölgeler ve diğer yöntemlerde kolayca gözden kaçabilecek patolojiler Tüm Vücut MR çekimiyle yapılan incelemelerde fark edilebilir.

Nasıl uygulanır?

Rutin bir MR çekimi gibidir. Hasta çekime uygun kıyafetler giyer ve üzerine de alıcı antenlerin olduğu örtü (koil) örtülür. Kişinin MR masasında hareketsiz olarak 45 dakika yatması gerekir. Özellikle karın ve göğüs bölgelerinin çekimi sırasında, hastadan nefesini 20 saniyeyi geçmeyecek sürelerde tutması istenir.