SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN


Force CT

Düşük radyasyon oranı, az seviyede kontrast madde kullanımı ve hızlı çekim yapabilme özelliğiyle özellikle çocukların tomografi çekiminde tercih edilen tomografi cihazıdır. Flash CT cihazının yaptığı tüm işlemleri yapabildiği gibi hareket dondurabilme ve 4D görüntüleme özellikleriyle klasik CT yöntemleri ile görülemeyecek patolojilerin de tanısını koyabilir.

Hangi hastalıklarda kullanılır?

Başta akciğer, kalp ve böbrek olmak üzere küçük ya da gizli kalmış lezyonlar dahil birçok hastalıkta erken tanı konmasını sağlar. Özellikle çocuk, yaşlı, obez ya da bilinç kaybı nedeniyle çekim sırasında istemsiz hareket eden kişilerin çekiminde tercih edilir.

Nasıl uygulanır?

Bazı hastalarda çekim öncesi açlık gerekebilir. Hastalara çekim öncesi kontrast madde bulunan su içirilir. Hekim tarafından gerekli görülmüşse bazı hastalarda damardan kontrast madde verilebilir.

Özellikleri nelerdir?

Hızlı çekim yapabilmesi nedeniyle özellikle çocuk, yaşlı, obez ya da bilinç kaybı yaşayan kişilerde tercih edilir. Ayrıca en düşük seviyede kontrast madde verildiği için böbreklerde oluşabilecek riski de indirir. Tarama, hareket dondurabilme ve 4 boyutlu görüntüleme özellikleriyle klasik CT yöntemleri ile görülemeyecek bazı patolojilerin de tanısını kolaylaştırır.