ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Kış aylarında kalp sağlığının 3 düşmanı

  Soğuk havanın kendini oldukça fazla hissettirdiği kış aylarında, özellikle kalp hastalıkları olan kişilerin kendine çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Kış mevsiminde vücudun bağışıklık sistemi normalden fazla zayıflıyor ve bu durumdan en çok kronik hastalığı olan kişiler etkileniyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Şenol, özellikle kalp hastalarını kış aylarında tehdit eden 3 riske karşı uyarıyor.

   

   

  Kalp hastalığı olan kişilerin sağlığını tehdit eden faktörler arasında mevsimsel etkenler de önemli bir yere sahip. Özellikle kış aylarında soğuk havalar kalp damarlarının büzüşmesine neden olarak kalp krizi riskini artırıyor. Soğuk havalarda kalp hastalıkları olan kişilerin kalp sağlığını koruması için bu 3 riskten kaçınması gerekiyor:

   

   

  1- Gribal hastalıklar
  Sonbahar-kış aylarında vücut direncinin düşmesiyle oluşan gribal hastalıklar, özellikle kronik hastalığı olan kişiler için daha fazla risk taşıyor. Grip virüsleri kalp hastalığı, hipertansiyon ve diyabet (şeker hastalığı) gibi kronik hastalığı olanlarda hızlı ilerleyerek, alt solunum yolu enfeksiyonlarından zatürreye dönüşebiliyor. Hızla solunum yetmezliğine sebep olarak, yoğun bakım ihtiyacı ve hayati tehlikeye yol açabiliyor. Bu nedenle kalp hastalığı olan kişilerin, soğuk havalarda gribal hastalıklardan korunmaları oldukça önem taşıyor.

   

   

  2- Fazla kilo

   

  Kış mevsiminde hem soğuk hava hem de günlerin kısalması nedeniyle hareket ve aktiviteler de giderek azalıyor. Yapılacakların sınırlı olduğu böyle dönemlerde bir de beslenmeye dikkat edilmemesi fazla kilolara neden oluyor. Fazla kilolar da, özellikle kalp damar hastalığı ve kalp yetersizliği olan kişilerde kalbin iş yükünü artırıyor. Kalp sağlığı için öncelikle beslenme düzenine uyulması ve mutlaka sağlıklı beslenmeye önem verilmesi gerekiyor. Fazla kalorili ve ağır yemeklerin kalbin baş düşmanı olduğunun unutulmaması önem taşıyor. Kilo alımından kaçınmak için şunlara dikkat etmek gerekiyor:

  • Sağlıklı besinlerle oluşan ana öğünler atlanmamalı,
  • Ara öğünlere dikkat edilerek uzun süreli açlıktan kaçınılmalı,
  • Hamur işi ve kızartmalardan uzak durulmalı,
  • Yatmadan iki-üç saat önce beslenme mutlaka bırakılmalı.
  • Bol su içilmeli,
  • Sigara ile alkolden uzak durulmalı.

   


  3- Hareketsizlik

  Kış aylarında olumsuz hava koşulları, evlerde ve kapalı alanlarda daha çok vakit geçirmeye sebep oluyor. Ama bu spor yapmamak için geçerli bir bahane değil. Kalp hastalarına, evde doğru egzersiz yapmak için kendi doktorlarından bilgi almaları öneriliyor. Dışarıda yapılacak yürüyüşlerde, hava değişikliklerine karşı korumalı giysiler tercih edilmesi, soğuğa karşı yoğun egzersizlerden kaçınılması önem taşıyor. Kalp hastalarının yapılacak spor türleri ve süreleri hakkında da mutlaka doktora danışması gerekiyor.


  Video: Kalp sağlığını korumak için nelere dikkat etmek gerekir?

   


  İlginizi çekebilir

  Kalp sağlığı hakkında 10 hurafe 

  Kadınların kalbini yoran 10 hastalık

  Sağlıklı kalpler için yapılması gerekenler

  Kalbinizin verdiği sinyalleri dikkate alın!

  Kalp sağlığı hakkında doğru bilinen yanlışlar


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler