ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Katarakt ameliyatından sonra artık gözlüğe ihtiyaç yok

  Gözlük kullanıyor musunuz? “Operasyon geçirdikten sonra uzağı görebiliyorum ama yakını görebilmek için gözlüğe ihtiyaç duyuyorum” mu diyorsunuz? Katarakt ameliyatı geçiren pek çok kişiden aynı ifadeyi duymak mümkün. Ancak son yıllarda multifokal lensler (yakın ve uzak mercekler) sayesinde katarakt ameliyatından sonra yakın gözlükler de rafa kalkıyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Altan Göktaş, multifokal lenslerle yapılan katarakt ameliyatı hakkında önemli bilgiler verdi.

   


  Katarakt nedir?


  Katarakt, görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıyla oluşur. Öyle ki göz içi merceğin matlaşmasıyla birlikte kişi, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi hissediyor. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de katarakt görme kaybının nedenlerindendir ama ameliyatla tedavi edilebiliyor. 

   

  Katarakt ameliyatı sonrası gözlüğe gerek kalmıyor


  Geçmişte katarakt ameliyatından sonra kişiler, uzak görme yeteneğine (araç kullanma, televizyon izleme gibi) kavuşuyor ama yakın görmek için gözlük kullanmak zorunda kalıyorlardı. Son yıllarda gelişen ‘multifokal lensler’ ile bu sorun ortadan kalkıyor. Katarakt ameliyatında göz içine mercek (intraoküler lens) yerleştirilmesi, ameliyatın ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Son yıllarda gelişen multifokal lensler sayesindeyse kişiler gözlüksüz hem uzağı hem de yakını görebiliyor.

   


  Bilgisayar kullanıyorsanız…
  Multifokal lenslerden farklı olarak ara mesafedeki görmeyi de netleştirebilen trifokal lensler, daha çok bilgisayar başında zaman geçiren kişilere öneriliyor. Bu tür lensler, ortalama 70-80 santimlik göz-ekran aralığının rahatça görülmesini sağlıyor. Ancak katarakt ameliyat öncesi bu lenslerin avantaj ve dezavantajlarının kişiyle konuşulması gerekiyor. Kişiler, multifokal lensler için gözün uygunluğunu tespit etmek amacıyla katarakt ameliyatından önce detaylı bir muayeneden geçirilmeli.


  Kimlere uygulanabilir?

  Multifokal lensler, ameliyatı sonrasında gözlük kullanmak istemeyen kişiler ve nispeten daha erken yaşta katarakt ameliyatı olanlar için tercih ediliyor. Gece sık araç kullanmayanlar ve katarakt dışında gözünde kornea hastalıkları, sarı nokta hastalığı gibi başka problemleri olmayanlar için bu lensler tercih ediliyor. Bunun yanı sıra yüksek hipermetropi ve miyopi olan kişilerde de multifokal lensler, gözlüklerden kurtulmaya olanak sağlıyor.

   

  Video: Katarakt nedenleri nelerdir?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Doğumsal katarakt nasıl tedavi edilir?

  FAKO cerrahisi nedir?

  Glokom nedir?

  İri göz glokom habercisi olabilir!

  Glokom riskini artıran 9 neden!


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler