ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • Diyet listenize metabolik balans ayarı

  Metabolizmanızın şifresini çözmek istemez misiniz? Düşünün ki metabolizmanızın şifreleri sizin elinizde ve bazı kurallara dikkat ederek istediğiniz gibi beslenip kilo almadan sağlıklı bir hayat yaşayabiliyorsunuz. Hemen hemen herkesin hayali olan bu durum metabolik balans tedavisi sayesinde gerçeğe dönüşüyor. Siz de diyetiniz için ‘metabolik balans’ı benimseyerek kilo probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz. Metabolik herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı ideal kilonuza kavuşamıyor, ne kadar diyet yapsanız da kilo veremiyor ya da büyüme dönemindeki çocuğunuzun gelişiminde bazı eksiklikler gözlemliyorsanız metabolik balansın uygulandığı diyet sizin için ideal olabiliyor.

   

  Doğru beslenmeyle zayıflama sağlanıyor


  Metabolik balans tedavisi, diyette kişinin metabolizmasına uygun beslenme alışkanlığı edinmesini sağlıyor. Bu alışkanlık elde edildiği zaman da şekerden kolesterole, tiroitten damar sertliğine kadar birçok rahatsızlığın yaşattığı sorunlar gitgide azalıyor. Düzelme başladığında kişinin, rahatsızlığı nedeniyle aldığı ilaç miktarı düşüyor ve kişinin kilo verimi hızlanıyor. Metabolik balans;

   

  • Kilo Problemi olanlara
  • Hipoglisemi hastalarına
  • Tiroid hastalarına
  • Kolesterol Yüksekliği olanlara
  • Büyüme dönemindeki çocuklara, uygulanıyor.

   

  Metabolik balansın sırrı: İnsülin düzeyi
  Diyette metabolik balansla öncelikli amaçlanan; insülin direncini dengede tutmaktır. Çünkü insülin direncinin düşük olması başta kilo alımı, ardından ise kolesterol ve damar sertliği gibi sorunları beraberinde getiriyor. Hipoglisemi hastaları yemek yedikten birkaç saat sonra el ayak titremesi ve soğuk terleme gibi sorunlar yaşıyorlar. Bu durumun en önemli nedeni de yanlış beslenme düzenlerinden dolayı şekerlerinin aniden düşüyor olması. Halbuki doğru beslenme ile kişinin insülin direnci dengede tutulabiliyor. Bu sayede aynı zamanda vücutta yağ yapımı azalıp, yağ yıkımı artıyor ve kişi hızlı bir şekilde kilo veriyor. Yağ dengesinin düzgün olduğu bir vücutta da kolesterol, damar sertliği gibi sorunların oluşumu engelleniyor. Metabolik balans tedavisinde fazla kilonun ve insülin direncinin getirdiği her türlü metabolik sorundan herhangi bir ilaç ya da yan ürün kullanmadan kurtulmak mümkün.


  Kan tahliliyle metabolizmanın şifreleri çözülüyor
  Kişilere önce detaylı bir kan tahlili yapılıyor. Kan tahlilinde çıkan sonuçlara göre metabolizmanın şifreleri belirleniyor ve vücudun ihtiyacına göre özel bir diyet programı veriliyor. Bu tedavide kesinlikle herhangi bir ilaç tedavisi önerilmiyor. Amaç kişinin metabolik şifrelerini çözüp onlara uygun beslenme alışkanlığı kazandırabilmek. Bu sayede de vücutta eksik ya da fazla olan enzimlerin normal değerlere gelmesi sağlanıyor.

  Metabolik balans, 2, 4 ya da 6 aylık programlar halinde gerçekleşiyor. Tedavideki en önemli amaç kişinin yeni ve doğru beslenme düzenini öğrenmesini sağlamak. Bazı kişiler, 2 ayda bu düzeni benimserken bazılarınınki daha fazla zaman alabiliyor. Kişi bu düzeni öğrendikten sonra ömür boyu uyguladığı takdirde ise istediği kiloda sağlıklı bir yaşam sürebiliyor.


  Çocuklara sağlıklı bir gelişim sağlıyor
  Metabolik balans tedavisi 8 yaşın üzerindeki herkese yapılabiliyor. Beslenme düzeni bozuk olan ve buna bağlı olarak kilo problemi yaşayan çocuklar ileriki yıllarda insülin direnci ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu nedenle küçük yaşta, doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması çocuğun sağlıklı bir gelişim yaşamasını sağlıyor.


  Büyüme geriliği varsa…
  İnsülin hormonunun fazla olması çocuklarda boy uzamasının önüne geçiyor. Metabolik balans tedavisi ile bu çocukların beslenme düzenleri dengelenip, insülin hormonları düşürülüyor. Bu da gelişimlerinin normale dönmesini sağlıyor. 8 yaşında olan aşırı kilolu, zayıf ya da boyu yaşıtlarına göre kısa olan çocuklara bu tedavinin yapılması özellikle öneriliyor.

   

  Bu diyet programında 2 hafta spor yasak!


  İlk 2 hafta spor yasak, sonrasında ise kişinin isteğine bağlı. Metabolik balansı uygulayan kişinin kilo vermesi için spor yapması gerekmiyor. Hatta ilk 14 gün spor yapmaları yasaklanıyor. İnsülin dengeye gelene kadar kişi kendini yorgun hissedebiliyor. Bu nedenle de ilk 2 hafta fazla efor sarf etmesi istenmiyor.

   

  Düzenli uyku ise şart. Çünkü kişi uykuda kilo veriyor. Kişinin günde 6- 8 saat arası mutlaka uyuması gerekiyor. Çünkü vücut gündüzleri kalori ve karbonhidrat yakarken, geceleri yağ yakımını hızlandırıyor. Uyurken yağ yakımının daha da hızlanması için özellikle saat 21.00’den sonra karbonhidrat açısından zengin gıdaların yenmemesi gerekiyor.

   

  Diyet listenizden ara öğünleri çıkarın!


  Metabolik balans uygulanan diyette ara öğünlere yer yok. 3 ana öğün metabolizma için yeterli. Metabolik balansta ara öğünler kesinlikle önerilmiyor. Özellikle yanlış beslenme düzeni uygulayan hipoglisemi hastaları yemek yedikten 2,5 saat sonra birden acıkıyor ve ara öğün olarak bir şeyler atıştırmak durumunda kalıyorlar. Hatta bazı diyet programları ara öğün olmadan kilo verilemeyeceğini öngörüyor. Halbuki ara öğünler düşüşe geçmiş olan insülin düzeyinin yeniden yükselmesinde neden oluyorlar. Bu diyetteki amaç insülini hep düşük seviyede tutmak. Aksi takdirde sadece meyve ile beslenilse bile vücut bunu yağa dönüştürebiliyor. Metabolik balansta glisemik yükü düşük gıdalar sayesinde hastanın acıkması engelleniyor. Bu tedavide öğünler arasında mutlaka 5 saatlik aralar olması gerekiyor.


  Meyvenin yemeğin hemen akabinde yenmesi gerekiyor. Meyve şekerinin hemen kana karışmasını engellemek için midenin dolu olması gerekiyor. Meyvenin tok karnına yenilmesi şekerin emilimini yavaşlatıyor. Böylece şeker kana daha yavaş karışıyor ve vücut ani insülin yükselmesinden korunuyor.


  Elmaya yer açın
  Elma içeriğindeki pektin nedeniyle kolesterolu düşürüyor. Ayrıca vitamin ve mineralleriyle de beslenmeye destek oluyor. Bu nedenle metabolik balanslı diyetteki kişinin günde mutlaka 1 elma yemesi gerekiyor.


  Yemeğe protein içerikli gıdalarla başlamak yağ yakımını hızlandırıyor. Öğüne protein içerikli gıdalarla başlamak kan şekerinin ani yükselmesini engelliyor. Karbonhidratla başlanan bir yemek kan şekerinin buna bağlı olarak da insülinin aniden yükselmesine neden oluyor. Bu durumun hemen akabinde de yağ yapımı artarken, yağ yıkımı azalıyor. Ayrıca kişinin hareket enerjisi ve anti-aging hormonlarının salgılanması düşüyor.


  İlaç kullanılmıyor
  Metabolik balanslı diyette herhangi bir ilaç kullanılmıyor. Tedavi esnasında kişi, metabolik rahatsızlıkları nedeniyle aldığı ilaçları kullanmaya devam ediyor. Ancak kilo vermesi için herhangi ek bir ilaca ihtiyaç duymuyor. Hatta zaman içerisinde hastalığı için aldığı ilaçların miktarında azaltma bile yapılabiliyor.

   

  Yemek yediren ama kilo verdiren diyet!


  Metabolik balans uygulanan diyette kişi istediği yemeği yiyebiliyor. Sadece miktarını ve hangi yemeği neyle birlikte yemesi gerektiğini öğrenmesi gerekiyor. Kişiye göre değişmekle birlikte kişiler, bu diyette ortalama olarak ayda 4- 6 kilo arası veriyor. Diyet programını uyguladığı sürece de kilo almıyor.

   

  Diyet listesinde kesinlikle yağı azaltılmış bir ürün bulunmuyor. Menü tamamen doğal ürünlerden oluşuyor. Ekmek olarak da mutlaka glisemik değeri düşük olan çavdar ekmeğinin tüketilmesi gerekiyor.


  Metabolik balans uygulanan diyette kiloyla orantılı sıvı alınması gerekiyor. Diyetteki kişilerin kilolarıyla orantılı olarak belli oranda su içmeleri önem taşıyor. Günlük olarak kilo başına 35 ml. su yeterli. Bu durumda 60 kilo olan bir kişinin günde yaklaşık 2 litre su içmesi öneriliyor.

   

  Video: Diyette istikrar önemli!

   

   

  İlginizi çekebilir

  Uzun süre aç kalmak hipoglisemi nedeni mi?

  Zayıflamak için yapılan diyetlerde sık yapılan hatalar

  Diyet sabotajcıları

  Muayne olmadan diyet uygulamak doğru mu?

  Diyet yaparken kaslarınızı nasıl korursunuz?


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler