ACIBADEM HAYAT www.acibadem.com.tr http://www.acibadem.com.tr/hayat
 • 9 adımda bel ağrısını durdurun

  Bel ağrısı toplumda sık rastlanılan sorunlardan biri. Nasıl olmasın ki? Ağır bir şey kaldırmak, dengesiz bir hareket yapmak gibi basit pek çok neden bel ağrısına yol açabiliyor. Bu nedenle de toplumda bel ağrısının görülme sıklığı yüzde 80’lere ulaşıyor. İstatistiklere göre, nüfusun yüzde 60-80’i yaşamlarının herhangi bir döneminde bel ağrısından yakınıyor. Bu nedenle, kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesini düşürmesinin yanında, yarattığı işgücü kayıpları nedeniyle bel ağrıları bugün toplumun ortak sorunu denebilecek noktaya ulaşmış durumda. Acıbadem Adana Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Coşkun Akalın, bununla birlikte günlük yaşam içinde yapılan yanlış hareketlerin de bel ağrılarına neden olabildiğini belirterek bu ağrılarla baş etmenin yollarını anlattı.

   

  1. Ağır nesneleri kaldırmayın

  Genç ve güçlü bile olsanız ağır bir nesnenin yanlış şekilde kaldırılması bele zarar verebiliyor. Bu nedenle bel ağrısı yaşamak istemiyorsanız mümkün olduğunca ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının. Eğer bunu yapmanız gerekiyorsa, sırtınızı dik tutun ve belinizi sağa, sola veya öne bükmeyin. Ağır yükleri hem kaldırırken, hem de taşırken geniş destek yüzeyi sağlamak için bacaklarınızı birbirinden ayırın ve yükü mümkün olduğunca vücudunuza yakın tutun.

   

  2. Yerden bir şey alırken bacaklarınızı bükün
  Eğer yerden herhangi bir eşya almanız gerekirse belinizi değil dizlerinizi bükün. Bu sayede yük bacaklarınıza dağılacağı için beliniz korunacaktır.

   

  3. Uzun süre ayakta durmayın
  Bel ağrılarının artmasına neden olabileceği için işiniz gereği ya da farklı bir nedenle uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa arada dinlenmeyi ihmal etmeyin.

   

  4. Doğru sandalye seçin
  Eğer oturarak çalışıyorsanız sandalyenizin yüksek ve sert ayarlanabilir bir arkalığı olmasına özen gösterin. Otururken sandalyenin arkalığını ve sırtınızı desteklemeyi unutmayın. Oturma pozisyonunuzu da her zaman dik olarak ayarlayın. Bilgisayar kullanıyorsanız ekranın göz hizasında olmasına dikkat edin. Gerekiyorsa ayaklarınızın altında bir tabure bulundurun.

   

  5. Ortopedik yatak kullanın

  Doğru bir yatak seçmek de bel ağrısına maruz kalmamak için büyük önem taşıyor. Yatağınız, kaliteli bir uyku sağlayacağı gibi sabahları bel ağrısı ile uyanmanızı da engelleyecektir. Bu nedenle yatak satın alırken ortopedik olanları seçmeye özen gösterin.

   

  6. Fazla kilolarınızdan kurtulun
  Her ne kadar boy, vücut yapısı ve kilo ile bel ağrısı arasında direkt bir ilişki olmasa da çok kilolu ve uzun boylu kişilerde hem ağrı daha fazla ortaya çıkıyor, hem de devamlılığı artıyor. Bu nedenle ağrılardan korunmak için fazla kiloların verilmesi gerekiyor. Bu sorunu kendi başınıza çözemiyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.

   

  7. Her 2 saatte bir mola verin
  Trafikte geçirilen saatler ya da uzun yolculuklar nedeniyle otomobil kullanmak zorunda kalındığında bel ağrısına daha sık rastlanıyor. Bunun önüne geçmek için belinizi desteklemeye ve her 2 saatte bir mola vermeye özen gösterin.

   

  8. Yüksek topuklu ayakkabı tercih etmeyin
  Özellikle kadınlarda bel ağrılarının sebeplerinin başında yüksek topuklu ayakkabı giymek geliyor. Ağırlık merkezinin kaymasına ve belin gerginleşmesine neden olabileceği için bu tarz ayakkabıları giymemeye özen gösterin. Tercihiniz yüksek topukluysa da ağrı duyduğunuzda değiştirmek üzere yanınızda mutlaka daha kısa topuklu ayakkabı bulundurun.

   

  9. Egzersiz yapın
  Bel ağrılarından korunmayı sağlayacak en etkili yöntemlerden biri de egzersiz yapmak olduğu için mümkün olduğunca hareketli olmaya çalışın. Fiziksel kondisyonunuza uygun bir egzersiz yöntemi seçerek bunu düzenli hale getirmek bel kaslarını güçlendirebileceği gibi duruşu da düzeltiyor. Düzenli egzersiz aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olduğundan bel ağrısına neden olan önemli etkenlerden biri olan fazla kilonun da önüne geçilmesini sağlıyor.

   

  Video: Stres bel ağrısına neden olur mu?

   

   

  İlginizi çekebilir

  Bel ağrısı nasıl geçer?

  Şezlonglar bel sağlığınız için tehlikeli olabilir

  Belinizdeki ağrıdan birkaç adımda kurtulun

  Cam sileyim derken fıtık olmayın

  Omurganızın 7 düşmanı


  Paylaş
En Çok Görüntülenen Bilgiler