SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

TÜRKÇE ENGLISH

Alo Acıbadem 444 55 44
FOR INTERNATIONAL PATIENTS
3
|

Bebek Dostu Hastane

Bütün bebekler ve çocuklar, sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Anne sütü, bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal besindir. Emzirme de bebekler için yaşama en iyi başlangıcı sağlayan en önemli beslenme şeklidir. Anne sütünün bebek sağlığı ve anne sağlığı üzerine pek çok olumlu etkisi vardır. Dünyada her sene bir milyondan fazla çocuğun anne sütü ile beslenemediği için ishal, solunum yolu ve diğer enfeksiyonlardan öldüğü bilinmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF her bebeğin doğumdan itibaren ilk 6 ay boyunca tek başına anne sütü ile beslenmesini, 6. aydan itibaren de ek besinlere başlanarak, ek besinlerle birlikte olmak koşulu ile 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesinin devam ettirilmesini önermektedirler. Buna karşın Ülkemizde pek çok bebeğimize 6 aydan çok önce ek gıdalara başlanmakta ve bir çoğu da 2 yaşından önce anne sütü ile beslenmeden mahrum bırakılmaktadır.

International Hospital, 1998 yılı itibariyle “Bebek Dostu Hastane” unvanını kazanmıştır. Acıbadem Sağlık Grubu olarak Ekim 2002 de Acıbadem Kadıköy ve Acıbadem Bakırköy Hastanemizde ilgili hemşireler,Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlarından bir gruba Emzirme Danışmanlığı eğitimi verilmiştir.Nisan ve Mayıs 2003 tarihlerinde ilgili alanlara (yenidoğan hemşireleri, kadın doğum hemşire ve doktorları,çocuk,jinekoloji polikliniği hemşire ve doktorları) Emzirme Danışmanlığı eğitimi verilmiştir. Alınan tüm eğitimler emzirme danışmanlığında ortak tutum ve davranış geliştirilmesini sağlamıştır. Mayıs 2003 tarihinde eğitimlerin tamamlanması ile Acıbadem Kadıköy , Acıbadem Bakırköy ve Acıbadem Bursa Hastanelerimiz “Bebek Dostu Hastane” unvanını kazanmıştır. Acıbadem Kocaeli Hastanesi, 2008 yılında “Bebek Dostu Hastane” unvanını almıştır. Acıbadem Maslak Hastanesi ise açıldığı tarih olan 2009 yılı itibariyle “Bebek Dostu Hastane” unvanı kazanmıştır.